Boyun Askı İpi Nedir?

Boyun askı ipleri kullancıların veya çalışan personellerin plastik kimlik kartlarını veya ofislere girmek için kullandıkları geçiş kartlarını taktıkları bir ip çeşitidir.

Boynun etrafına takılan düz renklerde veya firmaya özel baskılı genelde 1 metre boyunda saten ip çeşitleridir.

Boyun ipinin uçlarına takılan plastik kart sayesinde kimlik kartı yerleştirilir. Ayrıca telefon tutacağı, yoyo, anahtarlık gibi ekstra aksesuar seçenekleri kullanılmaktadır.

Boyun iplerini daha çok kurumsal firmalar kendi logolarını baskı yaptırarak tercih etmektedir. Bu sayede takan personelin hangi firmada çalıştığını rahatca anlamış olursunuz. Baskılı boyun ipleri firma tanıtımı ve güvenliği açısından önemlidir.

Yaka kartı askısı olarak da bilenen bu ipler günümüzde bir çok kurumsal firma tarafından tercih edilmektedir.

İş ortamları, organizasyon, fuar, etkinlik ve promosyon amaçlı tercih edilmektedir.

Baskılı ipler satin polyester kumaş üzerine sublime baskı tekniği ile hazırlanır. Özel kağıtlara plotter makinalar ile alınan çıktılar en az 1.5 metre olan baskı presleri ile ipin üstüne basılır.

Baskı kağıdından tutun baskı boyasına ve kumaşın çeşiti kalite için çok önemlidir. Çok ucuza bu işi yapan firmalarda kaliteyi görmek için numune isteyebilirsiniz. Adetli siparişlerde seri üretim olduğu için mutlaka önceden numune istenmeldir.

Boyun İpi Neden Takılır?

Kurumsal firmalarda boyun ipi ve plastik kart takmak zorunlu hale gelmiştir diyebiliriz. Gün geçtikçe daha fazla kurumsal firmalar çalışanlarının yanlarında firmaya ait personel kartının taşınmasını zorunlu hale getirmektedir. Personel kartlarını takmak için de boyun askı ipi kullanılması gerekmektedir. Hem kullanışlılık hem de hafif olduğu için kart askı ipleri tercih edilir.

Boyun askı ipi , kıyafetlere her hangi bir delme veya tutturma yapmadan, kimlik kartlarını, anahtarları, geçiş kartlarını kolayca taşımanıza yardımcı olur.

Boyun Askı İpi Çeşitleri :

Boyunluklar genelde standarttır. Her hangi firmadan hazır veya size özel baskılı ipleri temin edebilirsiniz. Aşağıda en çok tercih edilen boyunlukları inceleyebilirsiniz.

Hazır Boyun İpi

Hazır yurtdışından veya yerli üğretim olarak imal edilmiştir. Renk seçenekleriyle 50 li kutularda alıp kolaylıkla kullanılabilir. Hazır iplere baskı yapmak mümkün değildir.

boyun ipi standart

Dokuma Boyun İpi

Dokuma boyunluklar adı üzerinde dokuma kumaştan yapılmış ip çeşitleridir. Yine renk seçenekleri ile boş baskısız veya firmanıza özel baskılı olarak satın alabilirsiniz.

boyun ipi dokuma

Polyester Boyun İpi

Polyester kumaştan üretilen boyunluk baskı için en ideal olan yaka ipi çeşitidir. 1 metre boyutunda ve 2 cm genişliğe sahiptir. Uçlarında paris kanca olarak bilenen metal çengel bulunur. İstenilirse çift kancalı imal edilir. Beyaz renk standart olup yapılacak baskıya göre zemin rengi atılır. Logo veya yazı baskısı yapılarak kullanıma uygun hale getirilir. Kişiye özel baskılı ipler için bu model kumaş kullanılır.

boyun aski ipi polyester

Boyun İpi Nasıl Takılır?

Boyunluk ipleri temel olarak iki işlevi yerine getirir. Boyuna takılmaları ve uçlarında bir şey tutmaları. Boyun askılıları aynı tip gözükse de farkı amaçlar için kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse ucunda kimlik kartı taşınabilir veya telefon, anahtar gibi ağır ürünler taşınabilir. Hangi amaç için kullanacağınıza önceden karar vererek ip siparişi geçmelisiniz. Ucundaki kancalar amaca göre farklı boyut ve materyalde olabilir. Devamlı çıkarmanız gerekiyorsa ara kancalı boyunluk tercih etmeniz daha faydalı olur. Aşağıda kullanım amaçlarını inceleyebilirsiniz :

Promosyon Amaçlı Boyunluk :

Adından da anlaşılacağı gibi daha çok firma veya etkinliğin tanıtımı için sipariş verilir. Göze hitap eden tasarım ve dikkat çeken renkler tercih edilir. Bunun için baskı kalitesi ve ipin kalitesi çok önemlidir. Ucuz diye verdiğiniz bir sipariş size sönük renklere sahip eskimiş bir görünümde gelecektir. Yapacağınız o kadar tanıtım ve harcanan parayı bu tarz iplerle söndürmek istemezsiniz.

Fuar İçin Boyun Askı İpi :

Kısa süreli organizasyon fuarlarda çok tercih edilen uygun fiyatlı iplerdir. Genelde düz beyaz üzerine sadece firma logosu basılarak stant elemanlarına verilir. Fuarlar tarafından da katılımcılara temin edilir. Ayrıca fuarları ziyaret eden kişilere de baskısız olarak uçlarına katılımcının bilgileri yazılı olarak hazırlanır.

Uzun Süreli Kullanım :

Uzun süre takıcağınız boyunluklar için daha kalın kumaş tercih edilmektedir. Kordonun kumaşı ve özelliklerini belirleyerek çok maçlı kullanıma uygun bir ip sipariş edebilirsiniz. Ucuna metal kanca yerine dah sağşam plastik kanca ve ara ip aparatı ekletebilirsiniz. Telfonunuzu da takabilmeniz için telefon tutucu ipler tercih edilebilir.

Güvenlik İçin Boyunluk :

Güvenlik görevlileri veya tıbbi ekipler için hazırlanan özel iplerdir. Kumaşları daha fosforlu seçilmektedir. Baskı yapılacaksa gece görünmesi kolay renkler seçilerek sipariş verilebilir. Ayrıca doktor, hemşire ve sağlık çalışanları için boyun ipi siparişlerinizde hastane logolarını rahatlıkla baskı yaptırabilirsiniz.

Boyun Askı İpini Kimler Kullanır :

Baskılı boyun iplerinin çok geniş kullanım alanı vardır. Aşağıda akla gelen bir kaçını listeledik :

 • Öğrenciler ve Öğretmenler İçin İpler :
  Okullarda ve eğitim kurumalarında takılır. Ana okul, birinci sınıf ipleri en çok tercih edilen modellerdendir.
 • Kurumsal Firmalarda :
  Plaza veya otellerde giriş personelleri için kullanılır. Birdiğer adı ziyaretçi kartı ipi olarak bilinir ve firmayı ziyeret edecek kişlere de verilir. Her türlü personel için boyun askı ipleri hazırlanabilir.
 • Konser ve Etkinliklerde :
  Konserlerde ve etkinliklerde katılımcıların ayrıştırabilmesi için girişlerde verilmektedir. Bu sayede büyük kalablıklarda insanlar kendilerini güvende hisseder. Olası sağlık sorunlarında boyun kartlarına bakılarak kişiye yardımcı olunulabilir.
 • Devlet Çalışanları :
  Devlet binalarında hemen hemen her çalışanın tamkası zorunludur. Hem çalışanı vatandaş rahatça tanır hem de olası bir anlaşmazlıka devlet memurunun adını sonradan hatırlayabilir. Ayrıca karşındaki memurun hangi departmanda olduğunu sormadan anlar.
 • Sağlık Çalışanları :
  Sağlık çalışanlarının taktığı ipler genelde çalıştıkları kurumlar tarafından verilmektedir. Kurumun veya hastanenin logosu basılıdır. Ekstadan sağlı kçalışanları kendileri için özel renkli ve desenli ipler sipariş etmektedir.
 • Sürücüler ve Eğitmenler :
  Günümüzde kuryelerin artmasıyla birlikte kuryelere çalıştığı firmalar tarafından verilir. Bu sayede sipariş bırakacakları zamna karşındaki kişiye güven verir. Ayrıca sürücü kursları gibi özel eiğitimlerde eğitmenlerin boyun iplerini çok sık kullandıkları görülür.

Firmamız her türlü baskılı boyun askı iplerini üretmektedir. Kaliteyi ön planda tutarak hizmet vermekteyiz. Uzun süre renklerin solmadan kullanabileceğiniz boyunluklar üretmekteyiz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir