Pleksi Nedir? Kullanım Alanları Nereler?

Günümüzde piyasa da farklı büyüklüklerde düz levha halinde gördüğümüz ürünler arasında yer alır.

Pleksi plakalar yaklaşık 90 derece veya 90-115 derece etüvde yumuşatılıp, kalıplara dökülüp, kalıplanarak istenilen şekil verilir. Pleksi plaka da cama göre biraz daha hafif ve dayanıklıdırlar. Daha çok cnc veya lazer kesim makineleriyle şekil verilerek kesilir.

pleksi
pleksi

Pleksi Nasıl Kesilir?

Pleksi plakayı en iyi kesme yöntemi lazer kesimdir. Kaliteli ve dayanıklı bir yapıya sahip olmasından dolayı yanlış kesim yöntemleri ve hatalı kesimler pleksi plakanın hasar görmesine neden olmaktadır. Pleksi plakanın hatalı kesilmesi aşağıdaki problemlere yol açmaktadır.

 • Pleksi levha ya da bu malzemeden yapılmış herhangi bir ürünün düz kesilmemesi
 • Levhanın köşeleri keserken hepsinin aynı büyüklükte olmaması
 • Kesim sırasında levhanın çizilmesi, kırılıp bükülmesi,
 • Hatalı ölçülmesi,
 • Pleksi levhanın istenilen projeye göre kesilmemesi

Bunlar hatalı kesim sonucunda ortaya çıkan en önemli sorunlar olarak görülmektedir.

Pleksi Çeşitleri Nelerdir?

Pleksi plakanın minimum 2 mm ‘den maksimum 40 mm’ye kadar 80’den fazla türü bulunmaktadır. Olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklılık gösteren pleksi plakalar; renkli pleksi levha, transparan pleksi levha, şeffaf pleksi levha, buzlu pleksi levha, lümen pleksi levha, fosfor renkli pleksi levha, pleksi akrilik ayna, simli pleksi levha şeklinde sıralanır gider. Ancak piyasaya bakıldığında ise pleksi levhaların çoğunlukla 1,5 ile 2,5 mm kalınlığında olanların daha çok kullanıldığı görülüyor.

Pleksi levhanın tek bir olumsuz yönü termodinamik bir yapıya sahip olduğundan dolayı ısıya ateşe ve aleve karşı dayanıklılığını az olmasıdır. Bunun dışında kullanıcılarına hiçbir problem ve sorun çıkarmaz.

Hemen hemen her renkleri mevcut olup plaka halinde satılır. Genelde pleksi plaka veya pleksi isimlik yapımı için ideal malzemelerdir.

Pleksi Plakaların Özellikleri  

Pleksi nedir sorusunun en büyük özelliği döküm levha olması ve saydam ya da yarı saydam olarak iki farklı şekilde bulunmasıdır. Ayrıca pleksi plakalar dayanıklılığı ve ışık geçirgenliği yüksek olup, dışarıdan gelebilecek darbelere karşı kalitesini korur. Pleksi Plakalar cama kıyasla ışığı %92 daha fazla oranla geçirmektedir. Her türlü iklim, koşullarına karşı uyum pleksi plakalar bakır sertliğinde bir yapıya sahiptir. Kalınlıklarına göre 75 derece sıcaklıktan itibaren yumuşamaya başlar ve floreson, opak ve şeffaf renklerde üretilmektedir. Döküm malzeme olduğundan dolayı istenilen her forma girer. Renginden solma kırılma ya da herhangi bir deforme sorunu olmaz. Pleksi veya pleksi klas malzeme özetlersek, üst düzey özelliklere ve üstün kaliteye sahip olması nedeniyle, iç mimarı ve dekorasyon sektöründe iç ve dış mekanlarda kullanımı yaygındır ayrıca reklam sektöründe çok sık kullanılan bir imalat malzemesidir. Sert plastiktir ama lazer kesim makinasıyla şekil verilerek kesilebilir. Isıtılarak bükülebilir ve şekillendirilir.

Pleksi Malzemeden Neler Yapılır

 • Pleksi Yaka İsimliği yapımı çok yaygındır.
 • Pleksi Plakalık : Arabalarını seven kişilerin daha çok gençlerin isimlerinin veya araba markalarının logosunun baskılı olduğu plaka modelidir.
 • Pleksi Kutu reklam sektöründe en çok yapılan malzemeler arasındadır. Kolay şekillendiği için uygun fiyatlara renk renk sağlam kutular yapılabilir.
 • Pleksi Ayna
 • Pleksi Kapı Süsleri
 • Pleksi Tabela
 • Hediyelik Eşyalar
pleksi-isimlik
pleksi-isimlik
pleksi-odul
pleksi-odul
pleksi-kutu
pleksi-kutu

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir