Güvenli Turizm Sertifikası Şartları Nedir? Nereden Nasıl Alınır?

 

Güvenli Turizm Sertifikası, tatil döneminde Türkiye’de bulunacak olan turistlerin tamamının en güvenli şekilde hem restoran, kafe ve otellerde, hem de diğer eğlence merkezlerinde zaman geçirmesini garanti altına almayı amaçlıyor. Bu kapsamda teker teker denetimden geçen işletmelerin belirli şartları sağlanması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanan bu sertifikanın detaylarını birlikte inceleyelim.

 

Güvenli Turizm Sertifikası Veren Firmalar

 

Konaklama ve yeme-içme alanında hizmet veren işletmelerin belirli sağlık standartlarını sağladığından emin olmak için düzenlenen Güvenli Turizm Sertifikası, Belgeyi Vermeye Yetkili Akreditasyon Firmalarından alınabilir. Bakanlık tarafından yetkilendirilen firmaların tam listesini görmek ve daha sonra başvuru oluşturmak için buraya tıklayınız.

 

Otellerde Koronavirüs İçin Yapılması Gerekenler Listesi

Oteller ve diğer konaklama işletmeleri için, güvenli Turizm Sertifikası alınmasını sağlayacak bir dizi önlem bulunuyor. İşte otellerde Koronavirüs için yapılması gerekenlerin listesi:

 

1.     Genel Protokol, Personel Eğitimi ve Standartların Belirlenmesi

Otellerde müşterilere hizmet verecek olan çalışan protokoller hakkında bilgilendirilmesi, tüm personelin konu hakkında eğitilmesi, alınacak önlemlerle ilgili resmi belgelerin ve takip formlarının düzenlenmesi, yer işaretleme ve alan belirleme ile ilgili tüm işlemlerin tamamlanması, otel girişine güvenli turizm sertifikası tabelası asılması, hijyen malzemelerinin kullanımı, COVID-19 döneminde sosyal mesafeyi koruyarak hizmet sağlamanın incelikleri hakkında çalışanlara eğitim sunulması gibi çok sayıda soru, denetleyiciler tarafından sorulmaktadır. Bu şartları sağlamayan işletmeler, Güvenli Turizm Sertifikası almaya hak kazanamazlar.

 

2.     Misafirin Otele Girişi

Misafirin otele girişinden itibaren sosyal mesafe konusunda uyarılması, otele giriş sürecinde alınacak önlemlerle ilgili personellerin tam olarak bilgilendirilmesi, misafire online ya da temassız ödeme yöntemlerini kullanma özgürlüğü sunulması ve bu konuda teşvik sağlanması, kamusal alanlarda kullanılan kalem ya da resepsiyon zili gibi nesnelerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi, denetleticiler tarafından mutlaka aranan şartlardan bazılarıdır.

3.     Personel İçin Alınacak Önlemler

Personelin kaldığı yerlerin ya da kullandığı ekipmanların düzenli kontrol ve dezenfektasyonu, personelin düzenli olarak bilgilendirilmesi ve eğitilmesi, yeni personel alımlarında sağlık kontrolü sağlanması gerekmektedir.

 

4.     Genel Alanlar İçin Alınacak Önlemler

Yatak odalarında ve mutfaklarda sürekli olarak kullanılan nesnelerin tümünün düzenli olarak dezenfekte edilmesi beklenmektedir. Özellikle mutfakta, gıda girdi ve çıktı süreçlerinde hijyen koşullarına yüzde yüz oranda uyulması, şef ve aşçıların ve mutfakta çalışan kişilerin tamamının yemek hazırlama ve sunma süreçlerinde sosyal mesafe ve hijyen kurallarını gözetmesi gerekmektedir. Mutfak içerisinde uygunsuz gıda maddelerinin imha edileceği alanlar, temiz ve kirli ekipmanların ayrı ayrı depo edilmesini sağlayacak kompartımanlar da bulunmalıdır.

 

5.     Yeme İçme Ünitelerinde Alınacak Önlemler

Yeme içme alanlarında masa sandalye dağılımlarının sosyal mesafe kurallarına uygun gerçekleştirilmesi, her masada dezenfektan bulundurulması, ortak kullanım için tasarlanmış olan makinelerin düzenlenmesi gerekmektedir.

 

6.     Yüzme & Fitness & Spa ve Diğer Eğlence Alanları

Havuzdaki klor seviyesinin düzenli olarak ölçülmesi ve kayıt altına alınması, kapalı alanlarda rezervasyon alınması ve kişi sınırı kurallarının gözetilmesi, giriş çıkış saatleri düzenlemelerinin uygulanması gerekmektedir.

 

Güvenli Turizm Sertifikası Sorgulama :

Restoran ve otellerin aldıkları güvenli turzim sertifikasını sorgulmak isteyebilir veya belgenin işlem sürecini takip edebilirsiniz. Buradan sertfika durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Daha hızlı işlemin ilerlemesi için sertifikayı veren firma ile devamlı görüşmeniz ve gereken şartları bir an önce hazırlamanız faydalı olacaktır.

 

Sağlıklı Turizm Belgesi Fiyatları Nedir?

Sağlık turizm belgesi fiyatları resort oteller için;

  • 0-40 yatak 400 TL
  • 41-999 yatak 1500 TL
  • 1000 ve üzeri yatak 2 bin 600 TL

Şehir otelleri için;

  • 0-40 yatak 400 TL
  • 41-199 yatak 1200 TL
  • 200-599 yatak 1400 TL
  • 600 ve üzeri yatak 2 bin 200 TL olarak belirlenmiştir.

Restorantlar için güvenli turizm belgesi şart mı?

Restaurantlar güvenlik sertifikası için başvuru yapıyor. Turyid (Turkish Restaurant & Entertainment) verdiği bilgilere göre ikibinden fazla restaurant bu belgeyi almak için başvuru yapmış.

Belgeyi alan restaurantların diğer restoranlara göre ayrıcalıklı olacakları ve bir adım önde hizmet verecekleri aşikardır.

Özellikle turizm açısından bu belge ile dünya çapında türk resturantların temiz ve hijyenik olduklarını, covid 19 virüsüne karşı gerekli donanım ve güvenliğin alındığını sektör ve turizm bakanlığı vurgulayacaktır.

TURYİD özellikle müşterilerin dışarıda yemek yemek için gittikleri restoranlarda girmeden önce güvenli restoran tabelası ve buna ait belgesini sormalarının önemini belirtmektedir.

 

Güvenli turizm sertifikası nereden alınır?

Güvenli turizm sertifikasını bu işi yapan denetleme firmalarından alabilirsiniz. Tse veya özel firmaları internetten araştırabilir ve size uygun bir firmayla anlaşabilirsiniz. Yapacağınız anlaşma sonucunda periyodik olarak o firma iletmenizi denetlemeye gelecektir. Bunun için size yakın ve referansı bol olan firmaları tercih etmenizi öneririz. Tecrübelerimize dayanarak şunu belirtmeliyiz ki bir kaç yabancı kaynaklı firma denetimi çok sıkı tutmakta ve işletmenize çok fazla uğraş çıkartmaktadır. Önceden iyi araştırmanızı veya daha önce bu sertifikayı alan yerlere danışmanız ilerideki problemleri yaşamamanız için önemlidir.

Sık Sorulan Sorular :

1. Güvenli Otel İçin Sertifika Tabelasını Nereden Yaptırabilirim?

Orse reklam olarak güvenli otel tabelası imal etmekteyiz. Sitemizdeki yönlendirme levhaları bölümünden ürünü inceleyebilirsiniz

2. Güvenli turizm sertifikası zorunlu mu

Turzim bakanlığının son yaptığı açıklamaya göre güvenli turizm sertifikası zorunlu hale gelmiştir.

3. Tükiye’de Hangi Oteller Belgeyi Aldı?

Temmuz ayı itibariyle Türkiye çapında başta Antalya’daki oteller olmak üzere 950 ye yakın otel bu belgeyi almıştır.
En çok Antalya ve İstanbul otelleri belge için başvuru yapmıştır.

4. Belgeyi aldıktan sonra denetleme olacak mı?

Otelinize belgeyi almakla iş bitmiyor. Bakanlığın tahsis edeceği gizli müşteriler denetlemek için otelinize gelip kalacaktır. Bu konuda alınan belgenin zorunluluklarına devamlı uymanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde belge iptali veya para cezası kesilebilir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir