Kare Kod Metal Etiket

Qr Kod Menü Nedir ? Nasıl Oluşturulur?

Qr Kod Menü, restoran, kafe gibi işletmelerin menülerini dijital ortama aktaran, son derece hijyenik ve kullanışlı temassız online menü sistemine denilmektedir. Pandemi sürecinde herkesin temastan kaçınması gereken günlerde önemi oldukça açık olan Qr Kod Menü aracılığıyla müşteriler fiziki mekanları ziyaret etmiştir. Restoran ve kafeleri ziyaret eden müşteriler fiziksel basılı menülere dokunmadan ve hijyenik olmayan bir sipariş verme tarzına maruz kalmadan, restoran veya kafenin Qr Kodunu okutarak kişisel mobil cihazları üzerinden siparişe sunulan ürünlere ve menüye ulaşabilmektedir.

Qr Menü Özellikleri 

 • Otomatik çeviri özelliği bulunur: Menünüzü anadilde açtıktan sonra tek tuşla çevirilerini yapabilirsiniz daha sonra beğendiğiniz çevirileri manuel olarak düzenleyebilirsiniz.
 • Çoklu Menü: Dilediğiniz sayıda üst menü tanımı yapabilirsiniz.
 • Basit yönetici paneli: Tüm ürünleriniz için kategori, fiyat ve açıklama bilgilerini girerek menünüzü dakikalar içinde online olarak oluşturabilirsiniz. İstediğiniz değişiklikleri her zaman aynı panelden yapabilirsiniz.
 • Temassız kullanım: Akıllı telefon kullanma eğilimi arttıkça çevrimiçi menülerin kullanımı da katlanarak artmaktadır. Qr menü oluşturarak müşterilerinizin sağlığına özen göstermiş olursunuz.
 • Tüm cihazlarla uyumlu: iOS, Android ve Windows işletim sistemine sahip tüm yeni nesil akıllı cihazlarla uyumlu olarak çalışır. Yani cihazın Qr menüye ulaşması için sadece bir kamerası olması yeterli.
 • Müşteri deneyimi: Dijital menü dünyanın en seçkin mağazalarının radarına takılan yepyeni bir konsepttir. Basılı menülerinizi nostaljik bir anı haline getirerek müşterileriniz de kontrolü ele almanın mutluluğunu yaşayacaktır. Üstelik garsonu beklemeden!
 • Artık baskı maliyeti ve zevksiz tasarımlar yok: Yönetim panelinden dilediğiniz temayı menü olarak seçebilir, dakikalar içerisinde yeni menünüzü oluşturabilirsiniz. Dijital menü ile basılı menülerin sınırlamalarıyla uğraşmanıza gerek yok.
 • QR menü paketi sipariş işlevi: Düzenli müşterilerinize Qr kodunuzu mıknatıs, broşür veya kart gibi materyallerle gönderirseniz, paket siparişleriniz Qr menü sayesinde alabilirsiniz. Komisyon oranlarından da kurtulmuş olursunuz.

Adım Adım Qr Menü Oluşturma

Kafe ve restoran menüleri yenileniyor. Bu değişime sizde ayak uydurun… Artık müşterileriniz elden ele dolaşan menülerden sipariş vermek zorunda kalmıyor. Her biri birkaç saniye içinde akıllı telefonlarından kolayca menüye bakabilir ve sipariş verebilir. Yeni trend bu! Hemen menünüzü oluşturun, kare kodunuzu indirin ve kullanmaya başlayın. Üstelik isim, kategori, fiyat, açıklama gibi tüm ürün detaylarını güncellemek hesap makinesi kullanmak kadar kolay. 

Adım 1: Ücretsiz Qr menü oluşturucu sitelerden birini seçin ve giriş yapın.

Adım 2. Qr kodunu “oluştur”a tıklayın.

Qr kodu menünüzü oluşturmaya başlamak için oluştur düğmesine tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Adım 3:  Qr kodunuzu özelleştirin.

Qr kodunuzu oluşturduktan sonra artık Qr kodunuzun tasarımını özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Düzeni ve desenleri seçin, kenarlarını ayarlayın, renkleri ayarlayın, çerçeve ekleyin vb. Kişiselleştirilmiş bir Qr kodu, tek renkli Qr koduna göre %80 taramayla sonuçlanır, bu nedenle dikkat çekmek için Qr kodunuzu stilize etmeniz hayati önem taşır. Üstelik müşterileriniz arasında marka farkındalığı yaratmak için Qr kodunuzu markanızın bir parçası haline getirmeniz de çok önemlidir.

Adım 4: Qr kodunuzu test edin

QR kodunuzu dağıtmadan önce, taradığından emin olmak için onu farklı akıllı telefon işletim sistemlerinde test etmeniz gerekir. Qr kodunuzun sizi menüye veya web sayfasına doğru şekilde yönlendirip yönlendirmediğini kontrol etmeniz önemlidir.

Adım 5: Qr kodunuzu indirin

QR kodunuzu SVG veya PNG formatında indirebilirsiniz. Her ikisinin de basılı veya çevrimiçi reklamcılıkta kullanılması harikadır.

Adım 6: Qr kodu menünüzü dağıtın

Qr kodunuzu kontrol etmeyi bitirdikten sonra artık onu menünüzün basılı materyalleri arasında kullanabilirsiniz.

Qr Kod Menüsünden Nasıl Sipariş Verilir?

Qr menü oluşturduktan sonra kendi kodunuzu alıp bir test sürüşüne çıkarmalısınız. Akıllı telefonunuzun kamera modunu açın ve telefonunuzu Qr kodunun üzerine getirin. Kodunuza bağlı menü bağlantısı açılmalıdır; Bağlantıya dokunduğunuzda sizi yeni menünüze yönlendirecektir!

Birçok restoran, doğrudan kendi menülerinden çevrimiçi sipariş verebileceğiniz bir pazar yeri seçeneği eklemiştir. Temassız siparişin sürece dahil edilmesi için sizin için çalışan sisteme menünüze bağlayarak müşterileriniz için kolay sipariş verme olanağı sağlayabilirsiniz.

Qr Menünün Avantajları Nelerdir?

Kare Kod Ahşaplı
Kare Kod Ahşaplı

Özellikle virüs salgını nedeniyle pek çok işletme için tercih edilen yöntemlerden biri olan temassız dijital menü sistemi, pandemi sürecinde müşteriler ve işletmeler için oldukça faydalı bir kullanım fırsatı sağlamıştır ve faydaları halen devam etmektedir.

Müşteri sağlığını hedefleyen sistemin birçok faydası olsa da en önemli faydası uzun vadeli olarak hesaplanan Qr menü sistemini kullanarak işletmenizin müşteri sağlığını ne kadar ciddiye aldığını göstermek ve güvenini kazanmaktır.

 • Fiziksel menüyü ortadan kaldırarak temassız ve online menü sistemi kurar.
 • Firmaya özel olarak verilen Qr Menü etiket sayesinde firmaya gelen müşteriler bu kodu okutarak firmanın menüsüne ulaşabilmektedir.
 • Tamamen temassız kullanım sunduğundan hijyenik ve kullanıcı dostudur.
 • Qr menüleri işletmeler tarafından anlık olarak güncellenip değiştirilebilir.
 • İşletmelerin aralarından seçim yapabileceği birçok menü şablonu vardır.
 • İşletmelerin her süreçte değiştirmek zorunda kaldığı menü basımı, tasarım ve baskı ücretleri gibi giderleri ortadan kaldırır.
 • İşletmelerin ve müşterilerin sağlığını ön planda tutar.

Dijital Menü Hangi Sistemlerde Sıklıkla Kullanılır?

Dijital menü sistemi, en sık kullanılan işletim sistemlerine sahip mobil cihazlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Android, iOS ve Windows Phone dahil tüm mobil işletim sistemlerini destekleyen dijital menü sistemi, her akıllı telefonla rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu işletim sistemlerinin oldukça hızlı ve pratik kullanımını sunan dijital menüye, müşteriler kamerayı kullanarak sadece kullanıcının okuyabildiği menüye kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Neden Dijital Menü?

kare kod gri

Qr, İngilizce’ de “hızlı yanıt” anlamına gelir ve bu, müşterilerin bir restorandan tam olarak beklediği şeydir. Kare şeklindeki bu kod, tıpkı marketlerde görebileceğiniz barkodlara benzeyen bir görseldir. Bir müşteri bunu akıllı telefonuyla taradığında, otomatik olarak kodun okunabilir bir menüye dönüştürüldüğü bir web sitesine veya uygulamaya yönlendirilir. Dijital menülerin, fiziksel menü kullanımından kaynaklanan hijyenik kullanımı ile müşterinin refahına yardımcı olduğu doğru olsa da, işletmeniz için başka faydaları da vardır. İşletmenize hemen yansıdığını göreceğiniz avantajlar şunlardır;

Maliyetleri azaltır: Günümüzde enflasyon nedeniyle birçok restoranın menüsü düzenli olarak değişmektedir. Bir menünün basılı versiyonunun güncellenmesi, şefin her yeni yemek sunması veya bir ürünün stokta kalmaması durumunda yüksek maliyete sebebiyet verecektir. Tam tersine dijital menü ile dijital ortamda ve hiçbir ek ücret ödemeden değişiklik yapılabilir, kağıt menülerin basılması ve ciltlenmesiyle ilgili maliyetlere son verebilirsiniz. 

Menüyü anında güncelleme konforuna sahip olabilirsiniz: Mutfağınızda bir şey eksik olduğunda, müşterilerinize o yemeğin artık mevcut olmadığını bildirmek zorunda kalmak can sıkıcıdır. Dijital menü sayesinde dilediğiniz sıklıkta, endişe etmeden güncelleyebilirsiniz.Tamamen yeni bir menü grubu yazdırmak yerine tek yapmanız gereken dijital menüye yeni bir dosya bağlantısı ekleyerek menünüzde gerekli düzenlemeleri yapmak çok daha kolay ve ucuz bir hal almaktadır.

Menü sunumunu geliştirebilirsiniz: Dijital bir menü, en iyi müşteri deneyimlerini ön planda tutarak tasarlanmıştır. Bu şekilde en popüler yemekleri öne çıkarabilir ve dönüşüm oranlarınızı optimize edebilirsiniz.

Yiyeceklerinizi resimlerle sergileyebilirsiniz: Basılı menülerde alanın sınırlı olması, çoğu zaman sunulan yemeklerin fotoğraflarının bulunmamasını açıklamaktadır. Ancak müşteriler gözleriyle karar verirler. En iştah açıcı burgerlerinizin garnitürleri eşliğinde çekilmiş güzel bir fotoğraf müşterilerinizin dikkatini çekecek ve bu yemeği sipariş etme isteği uyandıracaktır. Mutfağınızın ve yemeklerinizin resimlerini çevrimiçi menünüze yükleyerek müşterilerinizin nefis yemeklerinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Müşterilerle teması azaltmış olursunuz: Ekibinizin güvenliği sizin için önemli mi? İlk temas noktası olarak onlara dijital menüler sunarak personelinizin yemek yiyen müşterilerle daha az zaman harcayacağı konusunda daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

Müşterilerinizin yüzeylerle temasını azaltmış olursunuz: Menünüz çevrimiçi olduğunda, müşterilerinizin kağıt menüyü ele alıp elden ele dolaştırmak yerine yalnızca kendi telefonlarıyla etkileşime girmesi ve dokunması gerekir. 

Masa cirosunu hızlandırmış olursunuz: Bir restoran yöneticisi için en büyük zorluklardan biri, mümkün olduğu kadar çok müşteriye, kendilerini dışlanmış hissetmeden hizmet etmektir. Müşteriler, garsonun siparişlerini vermek için masaya gelmesini beklemek yerine, oturdukları anda dijital kodlu menüyü tarayabiliyor. Oturmadan önce sipariş vermelerine bile izin verebilirsiniz. Bu, işleri büyük ölçüde hızlandırır.

Müşteri deneyimini iyileştirir: Genel olarak müşterileriniz restoranınızda daha keyifli ve rahatlatıcı bir müşteri deneyimi yaşayacaktır. Dijital kodlu menü, sipariş vermenin hızlı ve kolay bir yoludur. Müşteriler, arama yapmak zorunda kalmadan web sitenizdeki veya uygulamanızdaki menüyü görüntüleyebilir. Ayrıca personelinizin idari görevlerden ziyade işlerinin misafirperverlik kısmına odaklanmasına olanak tanır. Ayrıca sipariş hatası olasılığını da azaltır. Dijital menü ile müşterileriniz sipariş sürecini kontrol eder. İstediği yemeği tam olarak kendisi seçer ve ürünleri siparişine kendisi ekler. Sunucu ve istemci arasında iletişim hatası olmamasını sağlar. Bu, özellikle çeviri nedeniyle iletişimin daha az doğru olduğu turistik bölgelerde oldukça faydalıdır. 

Müşteri Verilerini Toplar: Dijital menü sipariş süreci müşteri verilerini toplar. Veriler başarılı bir işletmenin can damarıdır ve sizinki de bir istisna değildir. Zamanla müşterileriniz hakkında giderek daha fazla şey öğrenirsiniz: ne yediklerini, ne zaman yediklerini, geri gelmelerini sağlayan şeyin ne olduğunu vs.  Bu da işinizi büyütmenize yardımcı olur.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir