UV Baskı Nedir? Uv İle Neler Yapılır?

UV baskı ultraviyole baskı kurutma tekniği olup, güneş ışınlarına karşı dayanıklılık süresi oldukça yüksek olan boyanın kuruma süresini yaklaşık bir saniyeden daha kısa bir süreye düşüren özel kurutma (kürleme) makineleri ile yapılan bir baskı tekniğidir. UV baskı tekniğinde kullanılan boyalar üstün özelliklere sahip olduğundan dolayı güneş ışığından herhangi bir tepkime görmezler ve uzun yıllar solma renk atma gibi baskılı materyale hasar veren etkenleri ortadan kaldırır.

 

UV baskı tekniği metin baskısı, fotoğraf, çizim ve her türlü baskı sistemi için en etkili ve ideal bir çözümdür. İstenilen her türlü malzeme UV baskı tekniği ile istenilen şekilde sayıda ya da renklerde problem yapmadan baskı işleminden geçebilir.

 

UV Baskı Nasıl Yapılır?

UV baskı tekniği iki işlem ile yapılmaktadır. Günümüzde bu baskı tekniğini nasıl yapıldığına dair piyasada farklı farklı fikirler ortaya konulsa da bu baskı tekniğinde önemli olan mevzu   Rulo baskı ve Flat Baskı gibi birden fazla baskı teknikleri olmasıdır. UV baskı ile istediğiniz her türlü ürünü istediğiniz kaliteye ve tasarıma dönüştürerek müşteriye en güzel şekilde çözümler sunar, üstelik normal baskı tekniğine göre kat kar daha hızlı ve kaliteli çözümler sunmaktadır. [su_spacer size=”30″]

Yüksek sıcaklıklardaki boya UV baskı makinesinde kurutulup hedef malzeme üzerine kazınarak uygulanmaktadır.

Aslında bildiğimiz printer baskısı gibi çalışan bu sistemde ek olarak uv lambaların olmasıdır. Uv ışıkları basılan solvent bazlı boyayı anında kurutarak renklerin deforme olmasını önlemektedir. [su_spacer size=”30″]

İlk zamanlarda telefon kapağı üreten firmalar, epson yazıcıların kasasını çıkarıp uv lamba takarak kullanmışlardır. Halende en çok satan uv makinalarda epson kafalar kullanılmaya devam etmektedir.[su_spacer size=”30″]

Ultra viole ışıkları basılan mürekkebi anında kururut. Bu kurutmada hem canlı baskı hemde baskı yüzeyinde boyanın tutunmasını sağlar.

 

UV Baskı Tekniği Nerelerde Kullanılır?

UV baskı tekniğini kullanım alanları aslında çeşitlerine göre çok geniştir. Fakat genel olarak kullanıldığı alanlar etiket ve ambalaj ürünlerdir.

Günümüzde ambalajlarda kullanılan etiketler zamanla güneş ışığından sudan nemden ve etkilenip, solma ya da soyulma gibi sorunlar görülmeye başlar.

Fakat UV baskı tekniği uygulanmış malzemeler, su nem ya da güneş ışığına kadar üst düzey dayanıklılık gösterdiği için ilk günkü yapısını uzun süre korur.

Ambalaj ve etiket üzerinse kullanılan UV baskısı, ürünü içine şeffaf PVC üzerine yapılmaktadır. Bu sayede ürün hem estetik bir türüne sahip olarak tercih edilebilirliğini artırır, hem de ürününü görüntüsüne zarar veren yıpratıcı faktörlere karşı üst düzey koruma sağlar.

Bunun dışında UV baskı tekniğinin kullanım alanları şunlardır :

Yüzeyi ayna olmayan materyallerde,
Ahşap ve PVC esaslı plaklarda,
UV baskısına duyarlı vinil rolü ve tekstil ürünlerinde
Yüzeyi pürüzsüz taşlarda,
Mdf Üzerine Baskı
Güvenli Turizim Otel Tabelası Baskı
Deri üzerine baskı
Cam plakalarda,
Market kartları
Metal Yaka Kartı
Kredi kartı yapımı
Personel Kimlik Kart Üretimi
Yönlendirme Tabelası ÜretimiÖzel üyelik kartı üretimi gibi kart türlerinde UV baskı tekniği kullanılmaktadır.

UV Baskı Tekniğinin Avantajları

Kısaca UV Baskı tekniğini avantajları; uygulandığı yüzeyde hızlı korur ve üst düzey dayanıklılık sağlar.

Yüksek baskı kalitesine sahip olan UV Baskı tekniği esnek bir yapıya sahip olup, her materyale kolay uyum sağlar.Bir diğer baskı tekniği ise sublimasyon baskı tekniğidir.

Uv kadar kalıcı ve kabartmalı baskı yapamasa da sublime baskı da gerçek fotoğraf kalitesinde baskı yapabilmektedir.

Bu sistemde özel sublimasyon yazıcı ve sublime boyalara ihtiyaç duyar. [su_spacer size=”30″]

Aslında sublimasyon Canon yazıcıları değiştirerek uv baskı kalitesinde yazıcılar elde edebilen firmalar mevcuttur.

Uv Baskı Detaylı Video Anlatım. Baskının Kalitesini Mutlaka İzlemelisiniz…

 

Uv Baskı Makinası Fiyatları :

Uv baskı makinası fiyatları çok değişiklik göstermese de avrupa ve çin makinalar olarak iki gruba ayırmamız mümkündür.

Avrupa uv makinelerinde bilinen kaliteli modeller vardır. Mimaki, Roland bunlar arasında ilk sırayı çekmektedir. Tabiki uv makina fiyatlarında bir diğer önemli etken ise alıcağınız makinanın baskı boyutudur.

60×90 olarak adlandırılan herhanfgi bir çin menşeiyli uv makinasının fiyatı 15 bin dolardan başlamaktadır. Avrupa modelleri ise neredeyse iki katı fiyata sahip makainalardır.

Makina ebatı yapacağınız iş ile alakalı olup, ileride işinizi büyüttüğünüzde makinanızın baskı alanı yeterli olmayabilir. Bunu önceden düşünerek sektöreünüzle alakalı en büyük makinayı almanız hem zaman hemde para açısından size uzun zamanda yarar sağlayacaktır.

Son zamanlarda devlet desteği ile de uv makinları alınmaktadır. Kosgeb destekleri ile çekilen hibe veya ilk 2 yıl ödemesiz krediler ile uv makina parkuru kurabilirsiniz.

Mini uv baskı makinaları da son zamanlarda çok satılan modeller arasındadır. Dikkat etmeniz gereken husus alıcağınız makinanın garantisi ve yedek parçası olmalıdır. Firma geçmişi olmayan yerlerden alacağınız makinanın garantisi bitmden firma kapanabilir veya artık makina getirmemeye başlayabilir. Bu tarz doğabilecek sebeplerden dolayı makineyi almadan önce iyi bir pazar araştırması yapmanızı tavsiye ederiz.

 

En Çok Satan Uv Baskı Makina Modelleri :

 

A4 Uv Baskı Makinası
A3 Uv Baskı Makinası
60×90 Ebatındaki UV Baskı Makinası
Mini Uv Makinası
Ruloya baskı özelliği olan uv makinalar

 

Uv Yazıcıları Neden Bukadar Sevdik :

Uv baskı makinaları kullanılara ve üreticilere sonsuz baskı seçeneği ve kolaylığı sağlamaktadır.

Düz zemin sayesinde bir çok alanda baskı gerçekleştiren, kabartma baskı ve lak atabilme özelliği sayesinde hızlı ve çok renkli baskı yapılabilmektedir. Eski tekniklere göre daha hızlı olması en çok tercih sebepleri arasındadır. Bu özelliklerde üreticilerin çok geniş ürün yelpazesine baskı yapmalarını sağlamaktadır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir